Jak založit Bitcoin peněženku

Bitcoin peněženka

Bitcoin peněženku budete potřebovat, jak pro vydělávání svých Bitcoinů, tak pro další přijímání, odesílání a obchodování s Bitcoiny. Bitcoin peněženku doporučuji založit ještě předtím než budete chtít vydělávat Bitcoiny pomocí tipů na těchto stránkách, jelikož vždy pro vyplacení a veškeré transakce budete potřebovat uvést Bitcoin adresu, kterou naleznete vždy ve své Bitcoin peněžence a navíc můžete mít Bitcoin adres neomezené množství a vybrat si z více variant peněženek.

Jak založit Bitcoin peněženku

Jak jsem již zmínil můžete si Bitcoin peněženku vybrat hned z několika variant. Pro založení (vytvoření) Bitcoin peněženky můžete využít oficiálního klienta Bitcoin-Qt, kterého si stáhnete do svého počítače, a který je v současné době nejbezpečnější, ale na druhou stranu Vám aktuálně zabere několik desítek GB prostoru na Vašem disku a s rostoucím počtem veškerých Bitcoin transakcí, které jsou do peněženky pravidelně stahovány se bude velikost této Bitcoin peněženky na Vašem disku zvětšovat. Tuto peněženku pak nedoporučuji zejména pro mobilní zařízení.

Další možností jsou tzv. odlehčené Bitcoin peněženky, které si opět instalujete do svého počítače, mají podobné prostředí, jako oficiální bitcoin peněženka Bitcoin-Qt, ale oproti této oficiální bitcoin peněžence nestahují do Vašeho počítače také celou historii Bitcoin transakcí a zaberou tak méně místa na Vašem disku. Mezi nejpoužívanější a zároveň nejbezpečnější peněženky tohoto tipu patří MultiBit a Electrum. Sám jako Bitcoin peněženku využívám právě Electrum, kterou mohu jedině doporučit ať už z toho důvodu, že máte nezabere tolik místa, tak i proto, že máte své Bitcoiny opravdu pod kontrolou a snadno se ovládá. Jak nainstalovat Bitcoin peněženku Electrum Vám ukážu o pár řádku níže.

Abych uvedl opravdu všechny varianty Bitcoin peněženek, nemohu opomenout také mobilní Bitcoin peněženky a online peněženky na Bitcoiny, jako je např. oblíbená online peněženka Cryptonator, kterou lze využívat pro více druhů kryptoměn. Tyto peněženky mají výhodu především v tom, že k nim máte přístup v podstatě z jakéhokoliv zařízení připojeného k internetu. Na druhou stranu vidím nevýhodu především v tom, že kontrolu nad veškerými Vašimi Bitcoiny má v podstatě neznámá třetí strana a hrozí tak, že o veškeré své Bitcoiny můžete kdykoliv přijít. Tuto variantu Bitcoin peněženek tak doporučuji využívat jen pro malé množství Bitcoinů nebo jejich částí.

Jak nainstalovat a vytvořit Bitcoin peněženku Electrum

A teď už k slíbené instalaci a vytvoření Bitcoin peněženky Electrum. Klient Electrum je počeštěn a využít jej můžete na operačních systémech Windows, Linux nebo Mac.

1. Stáhněte si klienta Electrum pro Váš operační systém nebo přenosnou verzi Portable.

2. Po stažení a nainstalování klienta Electrum spusťte a pokračujte podle následujících screenshotů.

Electrum

 

3. Zaškrtněte možnost „Create a new wallet“ jak vidíte na obrázku výše.

Electrum_1

4. V dalším kroku se Vám zobrazí tzv. Seed (semínko) skládající se z 13 jednotlivých slov(viz. obrázek výše). Toto Seed budete potřebovat jak v následujícím kroku, tak i pro případné obnovení Vaší Bitcoin peněženky. Tyto seeds si pomocí CTRL+C zkopírujte a vložte v následujícím kroku. !!! Nikdy nikomu toto Seeds nesdělujte, nezveřejňujte jej na internetu a mějte jej bezpečně uložené např. vytisknuté na papíru a schované, tak aby k němu neměl nikdo jiný přístup !!!

5. Adresu Vaší Bitcoin naleznete pod položkou Adresy (viz. obrázek pod tímto textem). Tyto Bitcoin adresy uvádějte pro příjem Vašich Bitcoinů. Jednotlivé adresy si můžete pomocí (upravit popis) pojmenovat abyste si udrželi lepší přehled o příchozích platbách.

Electrum_2

Nechte Bitcoin peněženku synchronizovat se sítí a nezapomeňte si svou Bitcoin peněženku také pravidelně zálohovat !